Już niebawem bo 16.maja grupa 26 uczniów z naszej szkoły wraz z 2 opiekunami leci do słonecznej Hiszpanii na staż w ramach programu Erasmus Plus !!
Uczniowie z klasy 3 żywienia oraz 3 i 4 architektury spędzą 2 tygodnie w Walencji nad morzem śródziemnym.
Program praktyk jest bardzo ciekawy a fotorelacja już niebawem!
Walencja to miasto z niepowtarzalnym klimatem, gdzie spotyka się przeszłość teraźniejszość i przyszłość. Historia miasta sięga czasów starożytnych, zachowała się tu piękna architektura z okresu średniowiecza, jak i z okresu modernizmu i wielkiego rozkwitu miasta, a współczesnym symbolem Walencji stał się modernistyczny kompleks budynków Ciudad de las Artes y las Ciencias.
Pomimo, iż Walencja jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii, nie przytłacza swoją wielkością, kameralne dzielnice, swobodny klimat sprawiają, że większość osób czuje się tu jak „u siebie” od pierwszego dnia pobytu. W 2020 roku miasto dostało zaszczytne pierwsze miejsce w rankingu Inter Nations Expat Insider i zostało określone najlepszym miastem do życia na świecie!
Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia
Święto to jest obchodzone corocznie i za każdym razem ma na celu zwrócenie uwagi na konkretny problem zdrowotny, który interesuje ludzi na całym świecie.
Dzień 7 kwietnia upamiętnia rocznicę założenia WHO w 1948 roku.
Tegoroczne hasło obchodów – „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” – podkreśla znaczenie dbania o zdrowie od najwcześniejszych lat życia oraz konieczność inwestowania w zdrową przyszłość kolejnych pokoleń. Zdrowie matek i dzieci stanowi podstawę zdrowia rodziny i społeczności. Niezwykle istotne w tegorocznej kampanii jest zwrócenie uwagi na priorytetowe traktowanie kobiet w okresie okołoporodowym i tuż po nim, tak aby zapewnić wsparcie fizyczne, emocjonalne oraz właściwą opiekę.
Innym równie ważnym aspektem jest informowanie społeczeństwa o problemach zdrowotnych, które dotykają matki i noworodki takich jak powikłania położnicze, choroby niezakaźne czy problemy ze zdrowiem psychicznym.
Światowy Dzień Zdrowia przypomina, że zdrowie jest wspólnym dobrem i odpowiedzialnością zarówno jednostek, jak i rządów oraz organizacji międzynarodowych. Władze państwowe oraz instytucje zdrowia publicznego powinny podejmować działania na rzecz równego dostępu do opieki zdrowotnej, promować zdrowy styl życia i inwestować w edukację zdrowotną.
Zachęcamy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, śledzenia inicjatyw WHO oraz lokalnych kampanii prozdrowotnych. Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie i zdrowie swojej społeczności – warto podejmować świadome decyzje, które przyczynią się do poprawy jakości życia. Jednym z możliwych do podjęcia działań jest propagowanie informacji o kampanii w mediach społecznościowych.
Szczegóły na stronie WHO https://www.who.int/campaigns/world-health-day
Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i życzymy wielu sukcesów zawodowych.
„Mistrzowskie, jak rzadko które……..
parki i ogrody Petera Josepfa Lenné w Polsce”
Polsko-niemiecką wystawę poświęconą dziełom wybitnego architekta krajobrazu i artysty-ogrodnika, Petera Josepha Lenné, który zaprojektował m.in. park Szczytnicki, można obejrzeć w naszej szkole od 27.03 – 7.05.2025 r.
Dolny Śląsk zachwyca bogactwem i różnorodnością założeń parkowych, które po latach zapomnienia odzyskują blask. Szczególne miejsce zajmują wśród nich Kamieniec Ząbkowicki, słynna Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz wrocławski Park Szczytnicki – malownicze scenerie zachwycają turystów i mieszkańców pięknymi widokami, rzadkimi roślinami i architekturą, niewielu jednak wie, że istotny wkład w ich kształtowanie miał Peter Joseph Lenné, jeden z czołowych architektów krajobrazu i artystów-ogrodników w XIX wieku.
Głównym terenem jego działań był bogaty w ogrody Poczdam, w którym udało mu się połączyć poszczególne ogrody królewskie z otaczającą okolicą w jeden spójny krajobraz kulturowy. W Berlinie Lenné zasłynął z pionierskich prac urbanistycznych, projektując m.in. ogród zoologiczny. Na terenie dzisiejszej Polski zidentyfikowano niemal 30 założeń ogrodowych powstałych według jego planów – leżące głównie w dzisiejszych województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i lubuskim ogrody dla szlachty i mieszczaństwa, ale również Park Zdrojowy w Świnoujściu czy ogród szpitalny w Słońsku.
Wszystkie projekty Lenné cechuje przestrzenność, osiągana dzięki umiejętnemu stopniowaniu nasadzeń i optycznej integracji otaczającego krajobrazu, przemyślane ścieżki parkowe i bogate w zatoczki baseny wodne.
Wkład Lenné w kształtowanie terenów zielonych jest widoczny także we Wrocławiu. W 1836 r. stworzył projekt parku w Leśnicy, od 1853 r. doradzał w zakresie przebudowy Przedmieścia Świdnickiego, Mikołajskiego i Oławskiego oraz kształtowania nabrzeży Odry i fosy miejskiej, w 1865 r. zaczął natomiast kształtowanie Parku Szczytnickiego. W 1861 r., w uznaniu zasług w tworzeniu nowej sztuki ogrodowej, Lenné otrzymał doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wystawa bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu/Hochschule Neubrandenburg, od 2013 r. realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Koncepcja wystawy została opracowana przez prof. Marcusa Köhlera, a teksty przygotowali: dr Justyna Jaworek i mgr Christoph Haase.
Wystawa w naszej szkole jest otwarta. Zapraszamy do ponownego odkrywania osiągnięć architekta krajobrazu Petera Josepfa Lenné.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz Wielkopolska Izba Rolnicza zapraszają do udziału w serii spotkań „ Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”.
Spotkanie dla powiatu słupeckiego odbędzie się 16 lutego 2023 r. w hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie (ul. Górna 12) .
Głównymi tematami spotkań będą:
Szczegóły na stronach internetowych i mediach społecznościowych organizatorów:
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych!
17.12.2022 dla słuchaczy KKZ - Rolnik zostało przeprowadzone szkolenie w ramach porozumienia z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Tematem szkolenia były "Ekoschematy i warunkowość w nowym Krajowym Planie Strategicznym". Prowadzącym spotkanie był dr Andrzej Przepióra - pracownik WIR Poznań i długoletni wykładowca na Akademii Rolniczej w Poznaniu - znający problemy w rolnictwie od podszewki. Bardzo dziękujemy panu doktorowi za przeprowadzenie szkolenia w murach naszej szkoły i wnikliwe podejście do tematu. Dr Przepióra odwiedzi nas jeszcze 16 lutego podczas Forum Rolniczego na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.
13 grudnia został rozstrzygnięty powiatowy konkurs literacki pod hasłem: "Czas omija miejsca, które wspominamy" organizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Słupcy. Uczeń naszej szkoły- Szymon Burda z kl. IV TA g- zajął II miejsce. Gratulacje!!!
Dnia pierwszego grudnia grupa uczniów z CKZIU Strzałkowo odwiedziła kopalnie soli w Kłodawie. Była to niezwykła lekcja geografii w terenie. Zjechaliśmy starą szybową windą na głębokość 600 m gdzie wysłuchaliśmy historii wydobycia soli od roku 1949😃 Opiekunami była Pani Joanna Wawrzon i Pan Marcin Górski. Na wiosnę planowany jest już kolejny wyjazd geograficzny.
W CKZiU w Strzałkowie kształcimy uczniów m. in. w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Szkoła nieustannie dba o poszerzanie bazy dydaktycznej, aby nasza młodzież pracowała na produktach najwyższej jakości. Dlatego 28 listopada 2022 r. podpisaliśmy list sponsoringu ze Spółdzielnią Mleczarską Udziałowców Strzałkowo, której produkty niewątpliwie należą do najwyższej półki produktów znanych w całej Polsce. Pokładamy wielkie nadzieje, że nasza dotychczasowa współpraca ze SMU Strzałkowo będzie mocno się rozwijać i przyniesie bardzo smaczne efekty pracy naszych uczniów.
Dnia 23.11.2022r. w CKZiU w Strzałkowie odbyło się szkolenie uczniów z klas pierwszych w ramach projektu,, Wybierz marzenia a nie uzależnienia ". Prowadzili je przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji oraz PSSE w Słupcy. Uczniowie poznali przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz szkodliwości zażywania środków uzależniających.
W miniony piątek bardzo liczna grupa młodych architektów krajobrazu z CKZiU ze Strzałkowa (50 uczniów wraz z opiekunami) wybrała się na Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, które odbywały się w Poznaniu. Hasło przewodnie GARDENII 2022 to „Ekologiczny ogród”. Swoją uwagę uczniowie skupili na trendach i nowościach branżowych w kontekście technologicznego postępu. Łąki kwietne, ogródki warzywne, piękne kompozycje florystyczne to tylko część oferty tegorocznych targów.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym prowadzi II edycję kampanii informacyjnej „Wybieraj Bezpieczną Żywność” #EUChooseSafeFood, której celem jest zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcenie do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Kampania kierowana jest do ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i młodych rodziców w wieku 25-45 lat.
Tematami tegorocznej edycji Kampanii są:
Szczegóły w załącznikach.
Tradycyjnie dnia 13. października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji święta KEN. Klasa 1TA pod kierownictwem Pani Joanny Adamskiej zapewniła nam wspaniałą oprawę artystyczną. Były kwiaty, nagrody dyrektora dla nauczycieli i pracowników administracji oraz nowość statuetki przyznawane przez uczniów !! Wszystkiego najlepszego z okazji Naszego święta dla całej społeczności szkolnej!